Reklama

W Oliwie zakwitł kwiat z czasów dinozaurów

W Olivia Garden udało się wyhodować kwitnącego sagowca, który w naszym regionie występował naturalnie 60 mln lat temu.

mat. prasowe
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Kwitnący w Oliwie sagowiec to Cycas circinalis z gatunku Macrozamia mooroi. Dzisiaj jego zakwit w warunkach naturalnych uznaje się za niemożliwy.

– Sagowiec jest jednym z najstarszych żyjących gatunków roślin na Ziemi – mówi Tomasz Zabłocki, ekspert z firmy Platan, ogrodnik, inspektor nadzoru roślin tropikalnych. – Jego skamieniałości pochodzą sprzed ponad 200 milionów lat. Często nazywany jest „żywą skamieniałością” ze względu na swoją długą historię ewolucyjną. Ostatni kwiat, jaki zakwitł w Polsce 10 lat temu potrzebował na to 150 lat.


Sagowce to rośliny, które dominowały w okresie mezozoicznym, a więc w czasach, gdy na Ziemi żyły dinozaury. Sagowce rosną bardzo wolno ale są długowieczne.

–  To dla nas olbrzymia radość i dowód, że udało nam się stworzyć prawdziwy, żyjący ogród botaniczny, w którym rośliny z 5 kontynentów doskonale się rozwijają – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. –  Dwa lata istnienia ogrodu to mogłoby się wydawać, że nie jest zbyt długi okres, ale rozrost roślin robi już teraz imponujące wrażenie. Najbardziej cieszy nas, że rośliny doskonale się zaaklimatyzowały, koegzystują i wspaniale rosną, co u gości odwiedzających nas szczególnie w czasie zimowych i jesiennych miesięcy budzi szereg pozytywnych emocji i wywołuje największe wrażenie.

Olivia Garden, to otwarty w 2021 roku egzotyczny ogród, który mieści się w samym sercu Olivia Centre w Gdańsku, największego centrum biznesowego w Polsce. Przestrzeń 7500 m3 wypełnia blisko 4 tys. roślin pochodzących z 5 kontynentów, a wysokość najwyższych z nich sięga nawet 11 metrów.

Pp

fot. mat. prasowe

Ostatnia edycja: 24 stycznia, 2024 o 15:56