Reklama

Wybrano nowego dyrektora oliwskiego ZOO

Emilia Salach, dotychczasowa zastępczyni Michała Targowskiego, będzie jego następcą na stanowisku dyrektora oliwskiego ZOO.

Na zdjęciu Emilia Salach i Michał Targowski. fot. GOZ
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zakończono konkurs na stanowisko dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Z czterech kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, komisja jednogłośnie zarekomendowała na to stanowisko dotychczasową zastępczynię Michała Targowskiego – Emilię Salach.

 – Na decyzję komisji rekrutacyjnej wpływ miały nie tylko umiejętności i doświadczenie nowej pani dyrektor. Z dużym uznaniem spotykała się przede wszystkim, zaprezentowana przez kandydatkę koncepcja rozwoju Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. To kompleksowa wizja, uwzględniająca walory i potencjał tego wyjątkowego miejsca i co bardzo ważne, zakłada też optymalne wykorzystanie wiedzy i umiejętności pracowników zoo.

Włączenie załogi w proces realizacji planu rozwoju gdańskiej placówki to według jej nowej szefowej jeden z kluczowych elementów, umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Prócz podstawowych kwalifikacji takich ja wykształcenie wyższe, znajomość przepisów prawa w tematyce zwierząt, doświadczenia w zarządzaniu itp. od kandydata oczekiwano opracowania koncepcji rozwoju Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i umiejętności poruszania się w specyfice dotyczącej dobrostanu zwierząt egzotycznych.

– To wielka miłośniczka zwierząt i oddana sprawom naszego miasta profesjonalistka. Nie mam wątpliwości, że ma odpowiednie kompetencje, aby pełnić tę zaszczytną funkcję – podkreśla wiceprezydent Piotr Kryszewski.

Emilia jest nasza

Konkurs na stanowisko dyrektora ZOO ogłoszono po decyzji Michała Targowskiego o przejściu na emeryturę po ponad 30 latach pełnienia obowiązków szefa ogrodu.

Wygrana pani Emilii mnie bardzo cieszy, gdyż jest moją zastępczynią od ponad 4 lat – mówi Michał Targowski. – Emilia jest nasza i już sprawdzona w tak zwanych bojach. Potrafi poruszać się w specyficznym zoologicznym światku, można powiedzieć, że poznała go od podszewki, a pracując w ZOO od 6 lat uczestniczyła w wielu spotkaniach, konsultacjach, kontrolach więc z tego wyboru jestem zadowolony i spokojny o przyszłość ogrodu wróżąc mu rozwój, czego bardzo sobie życzę.

Emilia Salach jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła dwie specjalizacje oraz studiowała podyplomowo dziennikarstwo, a obecnie pisze doktorat z zarządzania. Od ponad 16 lat pełni funkcje kierownicze w instytucjach publicznych. W swojej pracy zawodowej kierowała m.in. Biurem Prasowym prezydenta Pawła Adamowicza, koordynując prawie 10 lat politykę informacyjną miasta Gdańska. Była też dyrektorem biura posła do Parlamentu Europejskiego – Krzysztofa Hołowczyca, naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, była też dziennikarzem w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. Koordynowała różnorodne projekty m.in. podczas EURO 2012 czy najważniejszych dla miasta inwestycji.

Emilia Salach, od 2017 roku pracuje w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, a od czterech lat jest zastępcą dyrektora odpowiedzialną za pracę działów: edukacji, marketingu, zaopatrzenia, zieleni, administracji, technicznego. Od 2021 roku sprawuje nadzór nad pracą gdańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk”. Jest członkiem Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, uczestniczyła w obradach EAZA. Jest prezesem zarządu Fundacji EMANDI.

Pp/UMG

Ostatnia edycja: 31 maja, 2023 o 15:04