Reklama

Zmarł o. Wiesław Rymarczyk – dawny proboszcz parafii Cystersów w Oliwie

Po długotrwałej walce z chorobą nowotworową, w wieku 64 lat zmarł dziś o. Wiesław Rymarczyk. 11 lat temu był krótko proboszczem parafii Cystersów w Oliwie. W 1995 roku założył młodzieżowy klub KS Olivia.

O. Wiesław Rymarczyk w oliwskiej świątyni w 2012 roku. fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dzisiejszego wieczoru w klasztorze Cystersów w Henrykowie zmarł O. Wiesław Rymarczyk. Od 2016 roku był proboszczem tamtejszej parafii. Mimo tego, że urodził się w Szczyrzycu, to tak jak niemal każdego Cystersa, jego los był swego czasu również związany z Oliwą.

– Miał w sobie dar jednoczenia ludzi – wspomina jego przyjaciel Olaf Dramowicz. – Poznałem go w Oliwie. Ujął mnie swoją pasją do piłki nożnej i wyjątkowym podejściem do młodzieży. W 1995 roku założył Klub Sportowy Olivia. Tam gdzie był, za sprawą zmysłu organizacyjnego i góralskiego charakteru planował i realizował duże inwestycje w zespoły pocysterskie dla utrzymania ich w dobrym stanie. W każdym miejscu budował wspólnoty przyparafialne.

O. Wiesław Rymarczyk od dłuższego czasu zmagał się z rakiem.

– 27 października spotkałem się z o. Wiesławem w czeskim Javorniku. Nie sądziłem, że to będzie nasze ostatnie spotkanie. Okazuje się, że to było pożegnanie. Był bardzo osłabiony, ale kontakt z nim nie był utrudniony. Odwiedzałem go w każdym miejscu, w którym pełnił posługę kapłańską – wspomina Olaf Dramowicz, dawny prezes KS Olivia.

O. Wiesław Rymarczyk urodził się w 1959 roku w Szczyrzycu. Jego powołanie poczęło się i wzrastało w cieniu cysterskiego klasztoru; jako młodzieniec wstąpił w progi zakonu oo. Cystersów. Po nowicjacie i studiach filozoficzno – teologiczych w Oliwie (1979-1985) przyjął święcenia kapłańskie w 1985 roku. Jako duszpasterz pracował w rodzinnym Szczyrzycu, Mogile, Nowej Hucie, Wąchocku, Gdańsku – Oliwie i na Dolnym Śląsku. Był proboszczem w Jodłowniku a 2012 roku na krótko został proboszczem oliwskiej parafii. Od 2016 roku był przeorem i proboszczem parafii przy Opactwie Cystersów w Henrykowie w Archidiecezji Wrocławskiej. 

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 17 listopada, 2023 o 22:43