Reklama

Zmarła Katarzyna Mazurkiewicz, pierwsza przewodnicząca działającej w Oliwie gminy żydowskiej

Oliwski „Beit Haim” czyli „Dom Życia” dzisiaj pogrążony w smutku.

Katarzyna Mazurkiewicz źródło: FB
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W nocy zmarła Katarzyna Mazurkiewicz, współzałożycielka i pierwsza przewodnicząca postępowej gminy żydowskiej Beit Trójmiasto.

Dziś w nocy odeszła Kasia Mazurkiewicz. Współzałożycielka i pierwsza Przewodnicząca Beit Trójmiasto. Silna, gościnna i serdeczna. Dzięki niej Beit stał się naszym domem. Będzie nam Cię bardzo brakowało Przyjaciółko!

FB Beit Trójmiasto

Katarzyna Mazurkiewicz mocno przysłużyła się do reaktywacji żydowskiej gminy postępowej w Gdańsku. Wielka Synagoga w Gdańsku, która mieściła się w sąsiedztwie dzisiejszego Teatru Szekspirowskiego, została rozebrana przez Niemców w maju 1939 roku. Natomiast we Wrzeszczu przed laty wznowiła działalność synagoga reprezentująca judaizm ortodoksyjny.

Pomysł odtworzenia liberalnej gminy żydowskiej zrodził się około 2013 roku.

– Dwa i pół roku temu było nas czworo wariatów, zainteresowanych judaizmem postępowym. Nie znaliśmy się wcześniej, zetknął nas przypadek. Zaczęliśmy bardzo skromnie, od spotkań w prywatnych domach, potem w wynajmowanych salach domów sąsiedzkich, w tym oliwskiego Domu Zarazy. W międzyczasie zostaliśmy oficjalnie zarejestrowani przez polskie władze jako gmina, część związku Beit Polska. Zwróciliśmy się więc do władz Gdańska z prośbą o przyznanie nam siedziby i w ten sposób znaleźliśmy się tutaj.

Katarzyna Mazurkiewicz w wywiadzie dla Gazety Wyborczej

Miasto przydzieliło im lokal w suterenie kamienicy przy al. Grunwaldzkiej 496 w Oliwie. Gmina rozpoczęła tu działalność 13 lipca 2015 roku i funkcjonuje do dziś.

Sama Katarzyna Mazurkiewicz kilka lat temu wyprowadziła się z rodzinnego Gdańska.

Este

Ostatnia edycja: 5 marca, 2023 o 13:25