Reklama

Zmarła Regina Liczmańska – Małek, córka Alfa Liczmańskiego

W wieku 89 lat, 4 stycznia odeszła Regina Liczmańska-Małek, nauczycielka, tłumaczka, archiwistka, córka legendarnego Alfa Liczmańskiego. Jej ostatnie pożegnanie odbędzie się 10 stycznia na Cmentarzu Oliwskim.

Regina Liczmańska - Małek fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Takie osoby jak Regina Liczmańska łączyły nas bezpośrednio z tragiczną historią Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku i nieszczęściem, które przyniósł wybuch II Wojny Światowej. To właśnie Regina Liczmańska była strażniczką pamięci o swoim ojcu – mieszkającym przed wojną w Oliwie Alfonsie (Alfie) Liczmańskim – polskim działaczu, nauczycielu i harcmistrzu. Niemcy zamordowali jej ojca w Granicznej Wsi 20 marca 1940 roku.

Jak przypomina Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk, Regina Liczmańska-Małek urodziła się 26 grudnia 1934 roku w Gdańsku. Wraz z rodzicami mieszkała w kamienicy przy dzisiejszej ulicy Alfa Liczmańskiego 7 w Oliwie. Po wojnie studiowała Filologię Polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku oraz wizytator w gdańskim Kuratorium Oświaty. Była tłumaczką języka niemieckiego w wydawnictwach „Muza” i „Kronika”, redaktorką w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Od 2005 roku do końca pracowała jako archiwistka Bibliotece Gdańskiej PAN.

Ostatnie pożegnanie

Msza żałobna odbędzie się 10 stycznia o godz. 12:00 w kościele św. Jakuba w Gdańsku – Oliwie (ul. Cystersów 16A).

Ceremonia pogrzebowa o godz. 13.00 na Cmentarzu Oliwskim.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 9 stycznia, 2024 o 22:21