Reklama

Lekcja dendrologii w gdańskich parkach

Spacer ścieżką dendrologiczną to doskonała lekcja przyrody w terenie. Gdański Zarząd Dróg Zieleni wyznaczył w ubiegłym roku takie ścieżki w trzech gdańskich parkach. To Park Przymorze, Brzeźnieński oraz Park w Królewskiej Dolinie we Wrzeszczu.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Spacer ścieżką dendrologiczną to doskonała lekcja przyrody w terenie. Gdański Zarząd Dróg Zieleni wyznaczył w ubiegłym roku takie ścieżki w trzech gdańskich parkach. To Park Przymorze, Brzeźnieński oraz Park w Królewskiej Dolinie we Wrzeszczu.

Dendrologia to słowo pochodzące z greckiego dendron – drzewo oraz logos – nauka. W skrócie można więc powiedzieć, że jest to nauka o drzewach. Pod koniec 2017 roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wyznaczył ścieżki dendrologiczne w trzech gdańskich parkach: Przymorze, Królewska Dolina i Brzeźnieńskim im. J. J. Haffnera.

– Spacery nowo utworzonymi ścieżkami dendrologicznymi umożliwiają poznanie najbardziej interesujących gatunków drzew występujących w naszych parkach – mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. – Projekt dedykowany jest miłośnikom przyrody, którzy rekreację chcą połączyć z edukacją. Wędrując wytyczonymi ścieżkami dendrologicznymi spotkamy zarówno popularne gatunki drzew takie jak lipa drobnolistna, olsza czarna, wierzba płacząca, sosna pospolita, sosna czarna, które ze względu na swoje parametry zasługują na wyróżnienie, jak również rzadziej spotykane takie jak dąb węgierski, dąb kaukaski, daglezja zielona, topola biała, sosna wejmutka.

Każda ścieżka dendrologiczna w parku oznakowana została specjalną tablicą informacyjną, która zawiera mapę parku z legendą, listę i rysunki wybranych gatunków drzew wraz ze szczegółowym opisem (gatunek, pierśnica, wysokość, charakterystyka). Tablice zamontowano przy każdym wejściu do parków (w sumie siedem tablic). Dodatkowo na wyjątkowych okazach drzew umieszczono tabliczki informacyjne zawierające nazwy łacińską i polską danego gatunku oraz kraj pochodzenia.

Ścieżki dendrologiczne to jeden z edukacyjnych projektów realizowanych przez GZDiZ skierowanych głównie do dzieci i młodzieży – informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZZ. –  Pozostałe to: Nie chlebem – kaczkomaty, Strefa dla jeża, Gdańskie Motylówki, Gdańsk pomaga pszczołom. Celem tych projektów jest zachęcenie rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców do prowadzenia ciekawych lekcji przyrody w terenie.

Pp/gzdiz

{gallery}galeria/Lekcja-dendrologii{/gallery}

Ostatnia edycja: 15 czerwca, 2019 o 09:07