Reklama

Wystartowała V edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego

Oliwski Budżet Sąsiedzki, podobnie jak miejskie budżety obywatelskie, na stałe zagościł już w oliwskim kontekście. Już po raz piąty nakładem Olivia Centre oraz gdańskiego radnego Andrzeja Stelmasiewicza szansę na dofinansowanie mają projekty zgłaszane przez mieszkańców i lokalne instytucje, zgłaszające swoje pomysły na zmianę przestrzeni Oliwy lub podnoszące jakość życia mieszkańców. Doświadczenie pokazuje, że z roku na rok, inicjatywa ta cieszy się rosnącą popularnością i uznaniem ze strony mieszkańców Oliwy.

Wystartowała V edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Oliwski Budżet Sąsiedzki to jedyny na Pomorzu stały projekt wsparcia lokalnych społeczności przez sektor prywatny. Od samego początku realizowany jest we współpracy dwóch podmiotów: Olivii Centre – największego polskiego centrum biznesowego i gdańskiego radnego miasta z Oliwy, lokalnego animatora kultury i społecznika, który zapalił się do współpracy, jak tylko usłyszał o projekcie: 

Od początku z pełną mocą wspieram ten projekt z dwóch powodów – jest to projekt dostępny praktycznie dla każdego, bez ograniczeń wiekowych, czy organizacyjnych. Po drugie o wyborze dofinansowanych projektów decyduje bardzo szerokie gremium, składające się z przedstawicieli Rady Dzielnicy, oliwskich społeczników i instytucji publicznych, aktywistów miejskich i przedsiębiorców, co pozwala na obiektywną i wielopłaszczyznową ocenę projektów. Jest jeszcze trzeci powód: wszystkie projekty służą Oliwie i jej mieszkańcom, zatem czuję się zaszczycony, mogąc co roku brać udział we wsparciu inicjatyw zgłaszanych przez mieszkańców, wybieranych przez nich i niosących także dla nich korzyści przez kolejny rok – mówi Andrzej Stelmasiewicz.

Od ubiegłego roku zasięg Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego objął również Przymorze Małe, dzielnicę przylegającą do Oliwy. Jak podkreślają organizatorzy, mieszkańcy w swoim codziennym życiu nie są związani granicami administracyjnymi i mogą korzystać z atrakcji i oferty w najbliższej okolicy. W poprzedniej, czwartej edycji wnioski złożyło 11 instytucji i osób prywatnych, a łączne dofinansowanie wszystkich edycji sięga ponad 70 tys. złotych. W tym roku nabór trwa do 7 września. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Olivia Festiwalu, imprezy otwartej dla wszystkich mieszkańców dzielnicy.


Realizacja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego od początku przynosi nam wiele satysfakcji
 – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. W każdej edycji zgłaszane są projekty, które dowodzą zasadności jego prowadzenia. W ostatniej edycji jedną z laureatek była mieszkanka Oliwy Alicja, uczennica 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 23, która przeprowadziła warsztaty szydełkowania dla młodszych dzieci. Cieszymy się, że nasz projekt pełni nie tylko funkcję wsparcia ważnych społecznie inicjatyw, ale także pozwala kształtować postawy prospołeczne i obywatelskie w naszym otoczeniu.

W puli do rozdysponowania w tym roku jest kwota 18 tys. złotych.

Ostatnia edycja: 18 marca, 2024 o 18:06