Reklama

W lipcu 8 edycja PARKOWANIA!

A więc ruszyliśmy!

Jest nam miło ogłosić, że w dniach 19 i 20 lipca w Parku Oliwskim w Gdan?sku odbędzie się 8 edycja PARKOWANIA – wydarzenia interdyscyplinarnego z pogranicza działan? artystycznych, edukacyjnych i społecznych. StaraOliwa.pl jest patronem medialnym tegorocznego PARKOWANIA.

PARKOWANIE_8_14_loga1

W tym roku hasłem wywoławczym jest DOM ? pojęcie bardzo otwarte, które dla jednych może określać przestrzeń prywatną, intymną i bardzo osobistą ? wręcz sacrum codzienności, dla drugich może być czymś bardzo uniwersalnym i wszechobecnym, dla których domem jest cały świat. DOM to schronienie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale może być też pułapką, miejscem przeklętym i pełnym złej energii. To przestrzeń gościnna, ale też miejsce odosobnienia. DOM, z którym wiążemy nasze wspomnienia z dzieciństwa, wypełniony ciepłym, letnim zapachem słodkości i beztroski, miejsce zabawy, ale też miejsce, w którym znajdują się ślady i ?powidoki? poprzednich domowników. Miejsce z historią ? pełne przedmiotów i znaczeń, ale też profanum codziennego życia, odwiedzane przez naszych przyjaciół i rodzinę, o które troszczymy się i dbamy. Dla jednym przestrzeń bardzo oczywista, wręcz ?przeźroczysta? i niezauważalna, ale innych (bezdomnych), to fatamorgana, rodzaj ?eldorado?, którego wciąż wypatrują i pożądają.

Chociaż pozostał nam jeszcze prawie miesiąc, rozpoczęliśmy przygotowania do tegorocznej wystawy, w której udział bierze Patrycja Orzechowska z pracą ?Altana Westchnień?, którą można już podziwiać przy Stawie Młyńskim w Starej Oliwie.

Patrycja_Orzechowska_Altana_Westchnien_2014_0177

Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu. Oliwa ma teraz romantyczny zakątek dla zakochanych. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać leżąc na trawie pod rozpostartą kopułą i wpatrując się w gwiazdy widoczne między liniami gałęzi. Teren przy Stawie Młyńskim jest jednym z ulubionych miejsc wielbicieli picia napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Na szczęście piękne widoki są za darmo i dla wszystkich. Dlatego jedyne westchnienia jakie można tu na razie usłyszeć od spacerowiczów brzmią: ?Tylko żeby nikt nie zniszczył…? 🙂

Kolejną artystką zaproszoną do wzięcia udziału w PARKOWANIU jest Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów, która przyjedzie do nas z ?Przytulanką?. Obie rozpoczęły właśnie podróż po Europie i przyjadą do Parku Oliwskiego prosto z Grazu, z którego wyślą do nas kartkę pocztową, jak i z innych miejsc, które odwiedzą w czerwcu i lipcu podczas swojej wędrówki.

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_5

?Przytulanka? powstała jako żyjąca rzeźba, w opozycji do betonowych pomników, które wtapiając się w przestrzeń stają się niezauważalnym elementem codzienności. Niedźwiedź w każdym miejscu pojawia się tylko na chwilę, by pozwolić się przytulić, rozbudzić emocje i zapaść w pamięć tym, którzy go spotkali. Staje na drodze przechodniom, żeby zmobilizować ich do spontanicznej zabawy, nie tylko nim samym, ale również przestrzenią wokół. (?) Projekt Izy Rutkowskiej wychodzi z filozofii zmiany, zawirusowania miasta, której od lat wierna jest artystka. Wpuszczając w przestrzeń publiczną obiekty dziwne, niepraktyczne wytrąca ludzi z biegu codzienności, a jednocześnie otwiera ich na drugiego człowieka i refleksję nad miejscem, w którym żyją.

?Przytulanka? swój spacer rozpoczęła jesienią 2013 roku w Warszawie. Pojawiło się wiele osób, które zapragnęły zaprosić ją do swojego kraju, miasta i na podwórko. Właśnie wyrusza w kolejną podróż i w bliskiej przyszłości odwiedzi takie miejsca jak:

23 ? 26 czerwca 2014 Rzym

27 czerwca 2014 Festiwal Cuore di Pietra Pianoro

28 ? 29 czerwca 2014 Bolonia

We współpracy z Galerią Nosadella due Independent Residency for Public Art

30 czerwca ? 2 lipca 2014 Graz

We współpracy z ROTOR Zentrum für zeitgenössische Kunst

19 ? 20 lipca 2014 PARKOWANIE Stowarzyszenie A KuKu Sztuka Gdańsk

22 ? 28 lipca 2014 Festiwal Walk&Talk na Azorach

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_2

Po zeszłorocznym sukcesie projektu animacyjno-partycypacyjnego ?Oliwa Ożywa!? autorstwa Oli Tatarczuk, w którym wraz z mieszkańcami dokonaliśmy rewitalizacji publicznego nieużytku w miejski ogród, w tym roku realizujemy drugą odsłonę tegoż działania, do którego Ola zaprosiła Olę Mrozowską i razem już jako DwieOle! Pracują od prawie miesiąca pracując tym razem z wybraną wspólnotą jednej z oliwskich kamienic. Z doświadczenia artystek wynika, że w  każdej dzielnicy znajduję się przestrzeń będąca miejscem publicznym, dostępnym dla wszystkich, ale wzbudzającym negatywne emocje, wręcz niechęć. W Oliwie, pomimo ?uzielenienia? dzielnicy, również możemy odnaleźć takie przestrzenie. W maju artystki przeprowadziły badanie społeczne, po przez współpracę z lokalną społecznością i Radą Dzielnicy Oliwa, w celu poznania nowej, problematycznej przestrzeni w Oliwie. Dzięki ankietom drukowanym i dostępnym online zebrały wiedzę na temat ?nieużytku?, który wywołuje negatywne emocje wśród mieszkańców Oliwy, jakim stała się przestrzeń wokół kamienicy przy ul. Podhalańskiej 4. Po dokonaniu wyboru przez mieszkańców, przystąpiły do zaangażowania ich w prace projektowe nad planem zagospodarowania wybranego przez nich nieużytku. W kolejne cztery weekendy wspólnie dokonają: oczyszczenia miejsca, uzielenienia i zaaranżowania meblami miejskimi. Finałem będzie uliczny piknik z uczestnikami projektu, na który zaproszą mieszkańców innych ulic Oliwy i który odbędzie się podczas PARKOWANIA. Na bieżąco relację z projektu można śledzić na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.656455811102324.1073741827.247399822007927&type=1

Informacje o artystkach: 

Patrycja Orzechowska (ur. 1974) artystka wizualna, zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową, filmem i sztuką w przestrzeni publicznej; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Swoje prace prezentowała między innymi w poznańskim Arsenale, Gdańskiej Galerii Fotografii, BWA Wrocław, CSW Łaźnia, CSW Wilno, Galerii Platan w Budapeszcie, HISK w Gandawie, a także na festiwalach: Transphotographiques w Lille, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Supermarkecie Sztuki w Warszawie, Survivalu we Wrocławiu i Narracjach w Gdańsku. W swojej praktyce często odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami, tworzy prace z figurą ludzką jako głównym motywem.

www.patrycjaorzechowska.com

Iza Rutkowska – założycielka i autorka wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów w Warszawie, Polsce i na świecie, m.in.: Plac Zabawiciela, Eugeniusz w Warszawie, Grzybobranie w Warszawie i Pradze, Wędkowanie w Warszawie i Sao Paulo w Brazylii, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Ostatnio wynajmuje się w roli drzewa oraz wspólnie z mieszkańcami  Białołęki przygotowuje spacer w chmurach. Lubi zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, włączać ludzi w tworzenie instalacji. Jej projekty są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów.

www.formyikształty.pl

Aleksandra Tatarczuk – historyczka sztuki, animatorka kultury, kurator ds. edukacji w CSW Łaźnia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (historia sztuki), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (animacja kultury) i Uniwersytetu Warszawskiego (zarządzanie w kulturze), a także WSAiB w Gdynii (pr i marketing w internecie). Współtwórca kolektywu DwieOle. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury (Fundacja Wyspa Progress, Gdańska Galeria Miejska, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich itd.) tworząc i realizując projekty artystyczne, wydarzenia kulturalne.

Aleksandra Mrozowska – historyk sztuki i animator kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracownik CSW Łaźnia na stanowisku zastępca kierownika działu edukacji i dokumentacji.Prowadzi i jest autorką wielu warsztatów dla dzieci i młodzieży. Skupia się przede wszystkim na tym, by projekty, które tworzy przenikały się na granicy edukacji, animacji i sztuki. Jej działania skupiają się na różnych formach tłumaczenia kodów kulturowych na język dzieci i młodzieży. Poprzez wspólne docieranie do treści i wyjaśnień napotkanych znaków, dąży do tego, by sztuka, szczególnie ta najnowsza stała się przyjemna i zrozumiała dla najmłodszych. Od 2005 współtworzy artystyczny kolektyw DwieOle.


PARKOWANIE (8 edycja)

termin: 19 ? 20 lipca 2014 

miejsce: Gdańsk | Park Oliwski i dzielnica Stara Oliwa 

organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka 

więcej informacji: www.akukusztuka.eu

 

Zespół PARKOWANIA

PARKOWANIE 2014 – muzyka i film w Parku Oliwskim

PARKOWANIE 2014 – przedstawiamy artystów i ich prace

 


A więc ruszyliśmy!

Jest nam miło ogłosić, że w dniach 19 i 20 lipca w Parku Oliwskim w Gdan?sku odbędzie się 8 edycja PARKOWANIA - wydarzenia interdyscyplinarnego z pogranicza działan? artystycznych, edukacyjnych i społecznych. StaraOliwa.pl jest patronem medialnym tegorocznego PARKOWANIA.

PARKOWANIE_8_14_loga1

W tym roku hasłem wywoławczym jest DOM ? pojęcie bardzo otwarte, które dla jednych może określać przestrzeń prywatną, intymną i bardzo osobistą ? wręcz sacrum codzienności, dla drugich może być czymś bardzo uniwersalnym i wszechobecnym, dla których domem jest cały świat. DOM to schronienie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale może być też pułapką, miejscem przeklętym i pełnym złej energii. To przestrzeń gościnna, ale też miejsce odosobnienia. DOM, z którym wiążemy nasze wspomnienia z dzieciństwa, wypełniony ciepłym, letnim zapachem słodkości i beztroski, miejsce zabawy, ale też miejsce, w którym znajdują się ślady i ?powidoki? poprzednich domowników. Miejsce z historią ? pełne przedmiotów i znaczeń, ale też profanum codziennego życia, odwiedzane przez naszych przyjaciół i rodzinę, o które troszczymy się i dbamy. Dla jednym przestrzeń bardzo oczywista, wręcz ?przeźroczysta? i niezauważalna, ale innych (bezdomnych), to fatamorgana, rodzaj ?eldorado?, którego wciąż wypatrują i pożądają.

Chociaż pozostał nam jeszcze prawie miesiąc, rozpoczęliśmy przygotowania do tegorocznej wystawy, w której udział bierze Patrycja Orzechowska z pracą ?Altana Westchnień?, którą można już podziwiać przy Stawie Młyńskim w Starej Oliwie.

Patrycja_Orzechowska_Altana_Westchnien_2014_0177

Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu. Oliwa ma teraz romantyczny zakątek dla zakochanych. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać leżąc na trawie pod rozpostartą kopułą i wpatrując się w gwiazdy widoczne między liniami gałęzi. Teren przy Stawie Młyńskim jest jednym z ulubionych miejsc wielbicieli picia napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Na szczęście piękne widoki są za darmo i dla wszystkich. Dlatego jedyne westchnienia jakie można tu na razie usłyszeć od spacerowiczów brzmią: ?Tylko żeby nikt nie zniszczył...? :-)

Kolejną artystką zaproszoną do wzięcia udziału w PARKOWANIU jest Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów, która przyjedzie do nas z ?Przytulanką?. Obie rozpoczęły właśnie podróż po Europie i przyjadą do Parku Oliwskiego prosto z Grazu, z którego wyślą do nas kartkę pocztową, jak i z innych miejsc, które odwiedzą w czerwcu i lipcu podczas swojej wędrówki.

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_5

?Przytulanka? powstała jako żyjąca rzeźba, w opozycji do betonowych pomników, które wtapiając się w przestrzeń stają się niezauważalnym elementem codzienności. Niedźwiedź w każdym miejscu pojawia się tylko na chwilę, by pozwolić się przytulić, rozbudzić emocje i zapaść w pamięć tym, którzy go spotkali. Staje na drodze przechodniom, żeby zmobilizować ich do spontanicznej zabawy, nie tylko nim samym, ale również przestrzenią wokół. (?) Projekt Izy Rutkowskiej wychodzi z filozofii zmiany, zawirusowania miasta, której od lat wierna jest artystka. Wpuszczając w przestrzeń publiczną obiekty dziwne, niepraktyczne wytrąca ludzi z biegu codzienności, a jednocześnie otwiera ich na drugiego człowieka i refleksję nad miejscem, w którym żyją.

?Przytulanka? swój spacer rozpoczęła jesienią 2013 roku w Warszawie. Pojawiło się wiele osób, które zapragnęły zaprosić ją do swojego kraju, miasta i na podwórko. Właśnie wyrusza w kolejną podróż i w bliskiej przyszłości odwiedzi takie miejsca jak:

23 ? 26 czerwca 2014 Rzym

27 czerwca 2014 Festiwal Cuore di Pietra Pianoro

28 ? 29 czerwca 2014 Bolonia

We współpracy z Galerią Nosadella due Independent Residency for Public Art

30 czerwca ? 2 lipca 2014 Graz

We współpracy z ROTOR Zentrum für zeitgenössische Kunst

19 ? 20 lipca 2014 PARKOWANIE Stowarzyszenie A KuKu Sztuka Gdańsk

22 ? 28 lipca 2014 Festiwal Walk&Talk na Azorach

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_2

Po zeszłorocznym sukcesie projektu animacyjno-partycypacyjnego ?Oliwa Ożywa!? autorstwa Oli Tatarczuk, w którym wraz z mieszkańcami dokonaliśmy rewitalizacji publicznego nieużytku w miejski ogród, w tym roku realizujemy drugą odsłonę tegoż działania, do którego Ola zaprosiła Olę Mrozowską i razem już jako DwieOle! Pracują od prawie miesiąca pracując tym razem z wybraną wspólnotą jednej z oliwskich kamienic. Z doświadczenia artystek wynika, że w  każdej dzielnicy znajduję się przestrzeń będąca miejscem publicznym, dostępnym dla wszystkich, ale wzbudzającym negatywne emocje, wręcz niechęć. W Oliwie, pomimo ?uzielenienia? dzielnicy, również możemy odnaleźć takie przestrzenie. W maju artystki przeprowadziły badanie społeczne, po przez współpracę z lokalną społecznością i Radą Dzielnicy Oliwa, w celu poznania nowej, problematycznej przestrzeni w Oliwie. Dzięki ankietom drukowanym i dostępnym online zebrały wiedzę na temat ?nieużytku?, który wywołuje negatywne emocje wśród mieszkańców Oliwy, jakim stała się przestrzeń wokół kamienicy przy ul. Podhalańskiej 4. Po dokonaniu wyboru przez mieszkańców, przystąpiły do zaangażowania ich w prace projektowe nad planem zagospodarowania wybranego przez nich nieużytku. W kolejne cztery weekendy wspólnie dokonają: oczyszczenia miejsca, uzielenienia i zaaranżowania meblami miejskimi. Finałem będzie uliczny piknik z uczestnikami projektu, na który zaproszą mieszkańców innych ulic Oliwy i który odbędzie się podczas PARKOWANIA. Na bieżąco relację z projektu można śledzić na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.656455811102324.1073741827.247399822007927&type=1

Informacje o artystkach: 

Patrycja Orzechowska (ur. 1974) artystka wizualna, zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową, filmem i sztuką w przestrzeni publicznej; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Swoje prace prezentowała między innymi w poznańskim Arsenale, Gdańskiej Galerii Fotografii, BWA Wrocław, CSW Łaźnia, CSW Wilno, Galerii Platan w Budapeszcie, HISK w Gandawie, a także na festiwalach: Transphotographiques w Lille, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Supermarkecie Sztuki w Warszawie, Survivalu we Wrocławiu i Narracjach w Gdańsku. W swojej praktyce często odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami, tworzy prace z figurą ludzką jako głównym motywem.

www.patrycjaorzechowska.com

Iza Rutkowska - założycielka i autorka wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów w Warszawie, Polsce i na świecie, m.in.: Plac Zabawiciela, Eugeniusz w Warszawie, Grzybobranie w Warszawie i Pradze, Wędkowanie w Warszawie i Sao Paulo w Brazylii, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Ostatnio wynajmuje się w roli drzewa oraz wspólnie z mieszkańcami  Białołęki przygotowuje spacer w chmurach. Lubi zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, włączać ludzi w tworzenie instalacji. Jej projekty są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów.

www.formyikształty.pl

Aleksandra Tatarczuk - historyczka sztuki, animatorka kultury, kurator ds. edukacji w CSW Łaźnia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (historia sztuki), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (animacja kultury) i Uniwersytetu Warszawskiego (zarządzanie w kulturze), a także WSAiB w Gdynii (pr i marketing w internecie). Współtwórca kolektywu DwieOle. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury (Fundacja Wyspa Progress, Gdańska Galeria Miejska, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich itd.) tworząc i realizując projekty artystyczne, wydarzenia kulturalne.

Aleksandra Mrozowska - historyk sztuki i animator kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracownik CSW Łaźnia na stanowisku zastępca kierownika działu edukacji i dokumentacji.Prowadzi i jest autorką wielu warsztatów dla dzieci i młodzieży. Skupia się przede wszystkim na tym, by projekty, które tworzy przenikały się na granicy edukacji, animacji i sztuki. Jej działania skupiają się na różnych formach tłumaczenia kodów kulturowych na język dzieci i młodzieży. Poprzez wspólne docieranie do treści i wyjaśnień napotkanych znaków, dąży do tego, by sztuka, szczególnie ta najnowsza stała się przyjemna i zrozumiała dla najmłodszych. Od 2005 współtworzy artystyczny kolektyw DwieOle.


PARKOWANIE (8 edycja)

termin: 19 ? 20 lipca 2014 

miejsce: Gdańsk | Park Oliwski i dzielnica Stara Oliwa 

organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka 

więcej informacji: www.akukusztuka.eu

 

Zespół PARKOWANIA

PARKOWANIE 2014 - muzyka i film w Parku Oliwskim

PARKOWANIE 2014 - przedstawiamy artystów i ich prace

 


|

A więc ruszyliśmy!

Jest nam miło ogłosić, że w dniach 19 i 20 lipca w Parku Oliwskim w Gdan?sku odbędzie się 8 edycja PARKOWANIA - wydarzenia interdyscyplinarnego z pogranicza działan? artystycznych, edukacyjnych i społecznych. StaraOliwa.pl jest patronem medialnym tegorocznego PARKOWANIA.

PARKOWANIE_8_14_loga1

W tym roku hasłem wywoławczym jest DOM ? pojęcie bardzo otwarte, które dla jednych może określać przestrzeń prywatną, intymną i bardzo osobistą ? wręcz sacrum codzienności, dla drugich może być czymś bardzo uniwersalnym i wszechobecnym, dla których domem jest cały świat. DOM to schronienie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale może być też pułapką, miejscem przeklętym i pełnym złej energii. To przestrzeń gościnna, ale też miejsce odosobnienia. DOM, z którym wiążemy nasze wspomnienia z dzieciństwa, wypełniony ciepłym, letnim zapachem słodkości i beztroski, miejsce zabawy, ale też miejsce, w którym znajdują się ślady i ?powidoki? poprzednich domowników. Miejsce z historią ? pełne przedmiotów i znaczeń, ale też profanum codziennego życia, odwiedzane przez naszych przyjaciół i rodzinę, o które troszczymy się i dbamy. Dla jednym przestrzeń bardzo oczywista, wręcz ?przeźroczysta? i niezauważalna, ale innych (bezdomnych), to fatamorgana, rodzaj ?eldorado?, którego wciąż wypatrują i pożądają.

Chociaż pozostał nam jeszcze prawie miesiąc, rozpoczęliśmy przygotowania do tegorocznej wystawy, w której udział bierze Patrycja Orzechowska z pracą ?Altana Westchnień?, którą można już podziwiać przy Stawie Młyńskim w Starej Oliwie.

Patrycja_Orzechowska_Altana_Westchnien_2014_0177

Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu. Oliwa ma teraz romantyczny zakątek dla zakochanych. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać leżąc na trawie pod rozpostartą kopułą i wpatrując się w gwiazdy widoczne między liniami gałęzi. Teren przy Stawie Młyńskim jest jednym z ulubionych miejsc wielbicieli picia napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Na szczęście piękne widoki są za darmo i dla wszystkich. Dlatego jedyne westchnienia jakie można tu na razie usłyszeć od spacerowiczów brzmią: ?Tylko żeby nikt nie zniszczył...? :-)

Kolejną artystką zaproszoną do wzięcia udziału w PARKOWANIU jest Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów, która przyjedzie do nas z ?Przytulanką?. Obie rozpoczęły właśnie podróż po Europie i przyjadą do Parku Oliwskiego prosto z Grazu, z którego wyślą do nas kartkę pocztową, jak i z innych miejsc, które odwiedzą w czerwcu i lipcu podczas swojej wędrówki.

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_5

?Przytulanka? powstała jako żyjąca rzeźba, w opozycji do betonowych pomników, które wtapiając się w przestrzeń stają się niezauważalnym elementem codzienności. Niedźwiedź w każdym miejscu pojawia się tylko na chwilę, by pozwolić się przytulić, rozbudzić emocje i zapaść w pamięć tym, którzy go spotkali. Staje na drodze przechodniom, żeby zmobilizować ich do spontanicznej zabawy, nie tylko nim samym, ale również przestrzenią wokół. (?) Projekt Izy Rutkowskiej wychodzi z filozofii zmiany, zawirusowania miasta, której od lat wierna jest artystka. Wpuszczając w przestrzeń publiczną obiekty dziwne, niepraktyczne wytrąca ludzi z biegu codzienności, a jednocześnie otwiera ich na drugiego człowieka i refleksję nad miejscem, w którym żyją.

?Przytulanka? swój spacer rozpoczęła jesienią 2013 roku w Warszawie. Pojawiło się wiele osób, które zapragnęły zaprosić ją do swojego kraju, miasta i na podwórko. Właśnie wyrusza w kolejną podróż i w bliskiej przyszłości odwiedzi takie miejsca jak:

23 ? 26 czerwca 2014 Rzym

27 czerwca 2014 Festiwal Cuore di Pietra Pianoro

28 ? 29 czerwca 2014 Bolonia

We współpracy z Galerią Nosadella due Independent Residency for Public Art

30 czerwca ? 2 lipca 2014 Graz

We współpracy z ROTOR Zentrum für zeitgenössische Kunst

19 ? 20 lipca 2014 PARKOWANIE Stowarzyszenie A KuKu Sztuka Gdańsk

22 ? 28 lipca 2014 Festiwal Walk&Talk na Azorach

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_2

Po zeszłorocznym sukcesie projektu animacyjno-partycypacyjnego ?Oliwa Ożywa!? autorstwa Oli Tatarczuk, w którym wraz z mieszkańcami dokonaliśmy rewitalizacji publicznego nieużytku w miejski ogród, w tym roku realizujemy drugą odsłonę tegoż działania, do którego Ola zaprosiła Olę Mrozowską i razem już jako DwieOle! Pracują od prawie miesiąca pracując tym razem z wybraną wspólnotą jednej z oliwskich kamienic. Z doświadczenia artystek wynika, że w  każdej dzielnicy znajduję się przestrzeń będąca miejscem publicznym, dostępnym dla wszystkich, ale wzbudzającym negatywne emocje, wręcz niechęć. W Oliwie, pomimo ?uzielenienia? dzielnicy, również możemy odnaleźć takie przestrzenie. W maju artystki przeprowadziły badanie społeczne, po przez współpracę z lokalną społecznością i Radą Dzielnicy Oliwa, w celu poznania nowej, problematycznej przestrzeni w Oliwie. Dzięki ankietom drukowanym i dostępnym online zebrały wiedzę na temat ?nieużytku?, który wywołuje negatywne emocje wśród mieszkańców Oliwy, jakim stała się przestrzeń wokół kamienicy przy ul. Podhalańskiej 4. Po dokonaniu wyboru przez mieszkańców, przystąpiły do zaangażowania ich w prace projektowe nad planem zagospodarowania wybranego przez nich nieużytku. W kolejne cztery weekendy wspólnie dokonają: oczyszczenia miejsca, uzielenienia i zaaranżowania meblami miejskimi. Finałem będzie uliczny piknik z uczestnikami projektu, na który zaproszą mieszkańców innych ulic Oliwy i który odbędzie się podczas PARKOWANIA. Na bieżąco relację z projektu można śledzić na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.656455811102324.1073741827.247399822007927&type=1

Informacje o artystkach: 

Patrycja Orzechowska (ur. 1974) artystka wizualna, zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową, filmem i sztuką w przestrzeni publicznej; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Swoje prace prezentowała między innymi w poznańskim Arsenale, Gdańskiej Galerii Fotografii, BWA Wrocław, CSW Łaźnia, CSW Wilno, Galerii Platan w Budapeszcie, HISK w Gandawie, a także na festiwalach: Transphotographiques w Lille, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Supermarkecie Sztuki w Warszawie, Survivalu we Wrocławiu i Narracjach w Gdańsku. W swojej praktyce często odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami, tworzy prace z figurą ludzką jako głównym motywem.

www.patrycjaorzechowska.com

Iza Rutkowska - założycielka i autorka wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów w Warszawie, Polsce i na świecie, m.in.: Plac Zabawiciela, Eugeniusz w Warszawie, Grzybobranie w Warszawie i Pradze, Wędkowanie w Warszawie i Sao Paulo w Brazylii, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Ostatnio wynajmuje się w roli drzewa oraz wspólnie z mieszkańcami  Białołęki przygotowuje spacer w chmurach. Lubi zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, włączać ludzi w tworzenie instalacji. Jej projekty są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów.

www.formyikształty.pl

Aleksandra Tatarczuk - historyczka sztuki, animatorka kultury, kurator ds. edukacji w CSW Łaźnia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (historia sztuki), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (animacja kultury) i Uniwersytetu Warszawskiego (zarządzanie w kulturze), a także WSAiB w Gdynii (pr i marketing w internecie). Współtwórca kolektywu DwieOle. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury (Fundacja Wyspa Progress, Gdańska Galeria Miejska, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich itd.) tworząc i realizując projekty artystyczne, wydarzenia kulturalne.

Aleksandra Mrozowska - historyk sztuki i animator kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracownik CSW Łaźnia na stanowisku zastępca kierownika działu edukacji i dokumentacji.Prowadzi i jest autorką wielu warsztatów dla dzieci i młodzieży. Skupia się przede wszystkim na tym, by projekty, które tworzy przenikały się na granicy edukacji, animacji i sztuki. Jej działania skupiają się na różnych formach tłumaczenia kodów kulturowych na język dzieci i młodzieży. Poprzez wspólne docieranie do treści i wyjaśnień napotkanych znaków, dąży do tego, by sztuka, szczególnie ta najnowsza stała się przyjemna i zrozumiała dla najmłodszych. Od 2005 współtworzy artystyczny kolektyw DwieOle.


PARKOWANIE (8 edycja)

termin: 19 ? 20 lipca 2014 

miejsce: Gdańsk | Park Oliwski i dzielnica Stara Oliwa 

organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka 

więcej informacji: www.akukusztuka.eu

 

Zespół PARKOWANIA

PARKOWANIE 2014 - muzyka i film w Parku Oliwskim

PARKOWANIE 2014 - przedstawiamy artystów i ich prace

 


Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

A więc ruszyliśmy!

Jest nam miło ogłosić, że w dniach 19 i 20 lipca w Parku Oliwskim w Gdan?sku odbędzie się 8 edycja PARKOWANIA – wydarzenia interdyscyplinarnego z pogranicza działan? artystycznych, edukacyjnych i społecznych. StaraOliwa.pl jest patronem medialnym tegorocznego PARKOWANIA.

PARKOWANIE_8_14_loga1

W tym roku hasłem wywoławczym jest DOM ? pojęcie bardzo otwarte, które dla jednych może określać przestrzeń prywatną, intymną i bardzo osobistą ? wręcz sacrum codzienności, dla drugich może być czymś bardzo uniwersalnym i wszechobecnym, dla których domem jest cały świat. DOM to schronienie, które daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale może być też pułapką, miejscem przeklętym i pełnym złej energii. To przestrzeń gościnna, ale też miejsce odosobnienia. DOM, z którym wiążemy nasze wspomnienia z dzieciństwa, wypełniony ciepłym, letnim zapachem słodkości i beztroski, miejsce zabawy, ale też miejsce, w którym znajdują się ślady i ?powidoki? poprzednich domowników. Miejsce z historią ? pełne przedmiotów i znaczeń, ale też profanum codziennego życia, odwiedzane przez naszych przyjaciół i rodzinę, o które troszczymy się i dbamy. Dla jednym przestrzeń bardzo oczywista, wręcz ?przeźroczysta? i niezauważalna, ale innych (bezdomnych), to fatamorgana, rodzaj ?eldorado?, którego wciąż wypatrują i pożądają.

Chociaż pozostał nam jeszcze prawie miesiąc, rozpoczęliśmy przygotowania do tegorocznej wystawy, w której udział bierze Patrycja Orzechowska z pracą ?Altana Westchnień?, którą można już podziwiać przy Stawie Młyńskim w Starej Oliwie.

Patrycja_Orzechowska_Altana_Westchnien_2014_0177

Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu. Oliwa ma teraz romantyczny zakątek dla zakochanych. Mam nadzieję, że będą z niego korzystać leżąc na trawie pod rozpostartą kopułą i wpatrując się w gwiazdy widoczne między liniami gałęzi. Teren przy Stawie Młyńskim jest jednym z ulubionych miejsc wielbicieli picia napojów alkoholowych na świeżym powietrzu. Na szczęście piękne widoki są za darmo i dla wszystkich. Dlatego jedyne westchnienia jakie można tu na razie usłyszeć od spacerowiczów brzmią: ?Tylko żeby nikt nie zniszczył…? 🙂

Kolejną artystką zaproszoną do wzięcia udziału w PARKOWANIU jest Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów, która przyjedzie do nas z ?Przytulanką?. Obie rozpoczęły właśnie podróż po Europie i przyjadą do Parku Oliwskiego prosto z Grazu, z którego wyślą do nas kartkę pocztową, jak i z innych miejsc, które odwiedzą w czerwcu i lipcu podczas swojej wędrówki.

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_5

?Przytulanka? powstała jako żyjąca rzeźba, w opozycji do betonowych pomników, które wtapiając się w przestrzeń stają się niezauważalnym elementem codzienności. Niedźwiedź w każdym miejscu pojawia się tylko na chwilę, by pozwolić się przytulić, rozbudzić emocje i zapaść w pamięć tym, którzy go spotkali. Staje na drodze przechodniom, żeby zmobilizować ich do spontanicznej zabawy, nie tylko nim samym, ale również przestrzenią wokół. (?) Projekt Izy Rutkowskiej wychodzi z filozofii zmiany, zawirusowania miasta, której od lat wierna jest artystka. Wpuszczając w przestrzeń publiczną obiekty dziwne, niepraktyczne wytrąca ludzi z biegu codzienności, a jednocześnie otwiera ich na drugiego człowieka i refleksję nad miejscem, w którym żyją.

?Przytulanka? swój spacer rozpoczęła jesienią 2013 roku w Warszawie. Pojawiło się wiele osób, które zapragnęły zaprosić ją do swojego kraju, miasta i na podwórko. Właśnie wyrusza w kolejną podróż i w bliskiej przyszłości odwiedzi takie miejsca jak:

23 ? 26 czerwca 2014 Rzym

27 czerwca 2014 Festiwal Cuore di Pietra Pianoro

28 ? 29 czerwca 2014 Bolonia

We współpracy z Galerią Nosadella due Independent Residency for Public Art

30 czerwca ? 2 lipca 2014 Graz

We współpracy z ROTOR Zentrum für zeitgenössische Kunst

19 ? 20 lipca 2014 PARKOWANIE Stowarzyszenie A KuKu Sztuka Gdańsk

22 ? 28 lipca 2014 Festiwal Walk&Talk na Azorach

Iza_Rutkowska_The_Cuddly_2

Po zeszłorocznym sukcesie projektu animacyjno-partycypacyjnego ?Oliwa Ożywa!? autorstwa Oli Tatarczuk, w którym wraz z mieszkańcami dokonaliśmy rewitalizacji publicznego nieużytku w miejski ogród, w tym roku realizujemy drugą odsłonę tegoż działania, do którego Ola zaprosiła Olę Mrozowską i razem już jako DwieOle! Pracują od prawie miesiąca pracując tym razem z wybraną wspólnotą jednej z oliwskich kamienic. Z doświadczenia artystek wynika, że w  każdej dzielnicy znajduję się przestrzeń będąca miejscem publicznym, dostępnym dla wszystkich, ale wzbudzającym negatywne emocje, wręcz niechęć. W Oliwie, pomimo ?uzielenienia? dzielnicy, również możemy odnaleźć takie przestrzenie. W maju artystki przeprowadziły badanie społeczne, po przez współpracę z lokalną społecznością i Radą Dzielnicy Oliwa, w celu poznania nowej, problematycznej przestrzeni w Oliwie. Dzięki ankietom drukowanym i dostępnym online zebrały wiedzę na temat ?nieużytku?, który wywołuje negatywne emocje wśród mieszkańców Oliwy, jakim stała się przestrzeń wokół kamienicy przy ul. Podhalańskiej 4. Po dokonaniu wyboru przez mieszkańców, przystąpiły do zaangażowania ich w prace projektowe nad planem zagospodarowania wybranego przez nich nieużytku. W kolejne cztery weekendy wspólnie dokonają: oczyszczenia miejsca, uzielenienia i zaaranżowania meblami miejskimi. Finałem będzie uliczny piknik z uczestnikami projektu, na który zaproszą mieszkańców innych ulic Oliwy i który odbędzie się podczas PARKOWANIA. Na bieżąco relację z projektu można śledzić na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.656455811102324.1073741827.247399822007927&type=1

Informacje o artystkach: 

Patrycja Orzechowska (ur. 1974) artystka wizualna, zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową, filmem i sztuką w przestrzeni publicznej; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Swoje prace prezentowała między innymi w poznańskim Arsenale, Gdańskiej Galerii Fotografii, BWA Wrocław, CSW Łaźnia, CSW Wilno, Galerii Platan w Budapeszcie, HISK w Gandawie, a także na festiwalach: Transphotographiques w Lille, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Supermarkecie Sztuki w Warszawie, Survivalu we Wrocławiu i Narracjach w Gdańsku. W swojej praktyce często odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami, tworzy prace z figurą ludzką jako głównym motywem.

www.patrycjaorzechowska.com

Iza Rutkowska – założycielka i autorka wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów w Warszawie, Polsce i na świecie, m.in.: Plac Zabawiciela, Eugeniusz w Warszawie, Grzybobranie w Warszawie i Pradze, Wędkowanie w Warszawie i Sao Paulo w Brazylii, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Ostatnio wynajmuje się w roli drzewa oraz wspólnie z mieszkańcami  Białołęki przygotowuje spacer w chmurach. Lubi zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką, włączać ludzi w tworzenie instalacji. Jej projekty są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów.

www.formyikształty.pl

Aleksandra Tatarczuk – historyczka sztuki, animatorka kultury, kurator ds. edukacji w CSW Łaźnia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (historia sztuki), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (animacja kultury) i Uniwersytetu Warszawskiego (zarządzanie w kulturze), a także WSAiB w Gdynii (pr i marketing w internecie). Współtwórca kolektywu DwieOle. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury (Fundacja Wyspa Progress, Gdańska Galeria Miejska, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich itd.) tworząc i realizując projekty artystyczne, wydarzenia kulturalne.

Aleksandra Mrozowska – historyk sztuki i animator kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie pracownik CSW Łaźnia na stanowisku zastępca kierownika działu edukacji i dokumentacji.Prowadzi i jest autorką wielu warsztatów dla dzieci i młodzieży. Skupia się przede wszystkim na tym, by projekty, które tworzy przenikały się na granicy edukacji, animacji i sztuki. Jej działania skupiają się na różnych formach tłumaczenia kodów kulturowych na język dzieci i młodzieży. Poprzez wspólne docieranie do treści i wyjaśnień napotkanych znaków, dąży do tego, by sztuka, szczególnie ta najnowsza stała się przyjemna i zrozumiała dla najmłodszych. Od 2005 współtworzy artystyczny kolektyw DwieOle.


PARKOWANIE (8 edycja)

termin: 19 ? 20 lipca 2014 

miejsce: Gdańsk | Park Oliwski i dzielnica Stara Oliwa 

organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka 

więcej informacji: www.akukusztuka.eu

 

Zespół PARKOWANIA

PARKOWANIE 2014 – muzyka i film w Parku Oliwskim

PARKOWANIE 2014 – przedstawiamy artystów i ich prace