Reklama

Czerwony Alert! Nadchodzą burze z gradem i huraganowym wiatrem

IMGW wydał najwyższe ostrzeżenie  3. stopnia o burzach z gradem możliwych do wystąpienia od godz. 18.00 w sobotę 15.06  do godz. 4.00 w niedzielę 16.06. Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

IMGW wydał najwyższe ostrzeżenie  3. stopnia o burzach z gradem możliwych do wystąpienia od godz. 18.00 w sobotę 15.06  do godz. 4.00 w niedzielę 16.06. Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

Aktualizacja 20:30:

O godzinie 19.45 pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta Gdańska, zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego w celu omówienia działań w związku z ostrzeżeniami IMGW o nadchodzących ulewnych deszczach i burzach w nocy z 15/16 czerwca. 

Miejskie służby i jednostki są w gotowości od godzin popołudniowych. Zwiększono obsady patroli policji i straży miejskiej oraz ekip terenowych służb miejskich z Gdańskich Wód, Gdańskich Nieruchomości oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Prosimy mieszkańców o śledzenie bieżących alertów wysyłanych SMS na telefony lub pojawiające się w aplikacjach mobilnych.


Prognozuje się wystąpienie burz z opadami miejscami do 40 do 50 mm, lokalnie możliwe do 60 mm z porywami wiatru do 130 km/h.

Prosimy o zachowanie ostrożności, usunięcie z balkonów przedmiotów, które mogą ulec uszkodzeniu, unikanie stawania pod drzewami oraz jeśli to możliwe, pozostanie w domach. 

W związku z prognozą IMGW, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomił Alert RCB dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego oraz powiatów: sierpeckiego i żuromińskiego na Mazowszu.

Treść Alertu RCB:

Uwaga! Po południu i w nocy (15/06) bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz – zostań w domu.

Przewidywane porywy wiatru mogą osiągnąć nawet do 130 km/h, dlatego:

  • należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami;
  • zamknąć okna i drzwi;
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.

Należy pamiętać, że burza jest niebezpiecznym zjawiskiem dlatego należy:

  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem;
  • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
  • rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należny się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

Zobacz stopnie zagrożenia w zależności od kryteriów wydawania ostrzeżenia meteorologicznego dla poszczególnych zjawisk meteorologicznych.

Pp

Ostatnia edycja: 15 czerwca, 2019 o 19:59