Reklama

Dotacje na oliwskie zabytki

Dwa zabytkowe budynki z Oliwy uzyskały miejskie dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. W obu przypadkach pieniądze zostaną głównie wydane na remonty dachów.

Stary Rynek Oliwski 8 | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dwa zabytkowe budynki z Oliwy uzyskały miejskie dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. W obu przypadkach pieniądze zostaną głównie wydane na remonty dachów.

Wspólnocie Mieszkaniowej Stary Rynek Oliwski 8 przyznano dotację do wysokości kwoty brutto 180 000 zł na prace budowlane związane z remontem dachu ich zabytkowego budynku z końca XIX wieku

Właścicielce zabytkowej willi przy ul. Wita Stwosza 100 przyznano dotację do wysokości kwoty brutto 120 000 zł na prace budowlane związane z remontem dachu, izolacją oraz gankiem budynku powstałego w 1925 roku.

O bezzwrotne miejskie dotacje mogą się starać właściciele zabytkowych obiektów. Wnioski rozpatrzone zostały przez specjalną komisję, powołaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, a której przewodniczy zastępca Miejskiego Konserwatora Zabytków Janusz Tarnacki. Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podjęła Rada Miasta Gdańska podczas majowej sesji.

Wita Stwosza 100 20180601 145101

Willa przy ul. Wita Stwosza 100   fot. Tomasz Strug

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z dnia 30 czerwca 2011 roku, Gdańsk udziela dotacji celowych podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i posiadającym tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków. W tym roku pieniądze trafią do dwudziestu podmiotów, czyli trzech więcej niż rok temu. Wpłynęło łącznie dwadzieścia osiem wniosków o dotacje, siedem odrzucono z przyczyn formalnych, a jeden wniosek z przyczyn merytorycznych. Dofinansowanie przyznano osobom prawnym kościoła, wspólnotom mieszkaniowym i podmiotom prywatnym.

Zmiana przepisów prawnych, która przed laty umożliwiła samorządom udzielanie pomocy finansowej na rzecz ratowania lokalnych zabytków, przyczyniła się w znaczący sposób do poprawy ich stanu technicznego i estetycznego – mówi Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Krąg podmiotów został również rozszerzony: wspólnoty mieszkaniowe czy właściciele prywatni są obecnie na równi traktowani z pozostałymi podmiotami. Niezależnie od statusu wnioskodawców poziom przyznawanych dotacji uzależniony jest od wartości zabytkowych obiektu i może wynosić do 50 % lub do 75 %.

Od 2005 roku dzielone zostały dotacje w łącznej wysokości 29 478 207 złotych, w tym 820 tysięcy złotych przekazanych Gminie Miasta Gdańska jako pomoc międzygminna na rzecz kościoła p.w. św. Katarzyny.

pp/umg

Ostatnia edycja: 12 czerwca, 2018 o 14:17