Reklama

Na zimę zafoliują Palmiarnię [VIDEO]

Rozpoczęła się operacja ocieplania Palmiarni w Parku Oliwskim. Ma to zapobiec wychłodzeniu rotundy podczas zimy i obumarciu 180 – letniego daktylowca kanaryjskiego.

Folią bąbelkowa rozwijana na konstrukcji Palmiarni Parku Oliwskiego
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rozpoczęła się operacja ocieplania Palmiarni w Parku Oliwskim. Ma to zapobiec wychłodzeniu rotundy podczas zimy i obumarciu 180 – letniego daktylowca kanaryjskiego.

Budynek pokrywany jest od zewnętrznej strony folią bąbelkową. To tymczasowe zabezpieczenie Palmiarni na okres zimy, które ma pozwolić utrzymać odpowiednią temperaturę dla rosnących w środku roślin tropikalnych. Rotunda Palmiarni, która powstała w 1986 roku, jest nieszczelna. Ze względu na rośliny, temperatura w budynku nie może spaść poniżej 15 stopni. W przypadku ostrej zimy, utrzymanie tej temperatury jest niemożliwe. Według specjalistów, gdyby ubiegłej zimy były ostry mrozy, to rosnąca w rotundzie palma by tego nie przeżyła.  

Zafoliowana Palmiarnia to rozwiązanie tylko na najbliższą zimę. W przyszłym roku ma zostać wybudowana nowa konstrukcja dla wiekowej palmy i otaczających ją roślin.

W lipcu Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska  podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. Rewitalizacja i przebudowa kompleksu budynków Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym w Parku Opackim im. Adama Mickiewicza w Gdańsku Oliwa, z firmą RYSY Architekci Rafał Sieraczyński z miejscowości Mysiadło. Zgodnie z podpisanym dokumentem wybrany wykonawca ma wykonać projekt do 16 stycznia 2017 roku.

Pr

 

Ostatnia edycja: 25 listopada, 2016 o 10:23