Reklama

Gdańsk zerwie współpracę z rosyjskimi miastami

Rosyjskie miasta Kaliningrad i Sankt Petersburg nie będą już miastami partnerskimi Gdańska. To wynik agresji Rosji na Ukrainę. „Należy stanowczo odciąć Rosję od instytucjonalnej współpracy międzynarodowej”.

Miasta partnerskie Miasta Gdańska | Fot. Żaneta Kucharska / gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rosyjskie miasta Kaliningrad i Sankt Petersburg nie będą już miastami partnerskimi Gdańska. To wynik agresji Rosji na Ukrainę. „Należy stanowczo odciąć Rosję od instytucjonalnej współpracy międzynarodowej”.

Taką propozycję chce złożyć Radzie Miasta jej przewodnicząca Agnieszka Owczarczak.

OŚWIADCZENIE

w sprawie odwołania porozumień z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji

W związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Rosji na niepodległą Ukrainę, który stanowi zagrożenie życia i stabilności nie tylko Ukrainek i Ukraińców, ale również zagraża pokojowi i bezpieczeństwu współczesnej Europy, zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Gdańska zakończenie współpracy z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji – Kaliningradem i Sankt Petersburgiem.

Stanowczo potępiamy rosyjską agresję na niezależną i wolną Ukrainę. Zdajemy sobie sprawę, że są Rosjanie, którzy występują przeciwko Władimirowi Putinowi i rozpoczętemu przez niego konfliktowi zbrojnemu, jednocześnie jednak uważamy, że należy stanowczo odciąć Rosję od instytucjonalnej współpracy międzynarodowej. Musimy pokazać, że nie ma i nie będzie przyzwolenia społeczności międzynarodowej na bezpodstawnie wywołaną wojnę. Tylko wspólne i wielowymiarowe działania wymierzone przeciwko Federacji Rosyjskiej, mogą mieć wpływ na opinię publiczną w Rosji. Tym gestem chcemy również pokazać naszą solidarność nie tylko z miastami partnerskimi Gdańska w Ukrainie – Odessą i Mariupolem, ale całą ukraińską wspólnotą samorządową.

Agnieszka Owczarczak

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska

Umowa o miastach partnerskich między Gdańskiem a Kaliningradem (Królewiec) została podpisana 15 marca 1993 roku. Podobnę umowę z Sankt Petersburgiem  zawarto 19 kwietnia 1997 roku. Jednak współpraca z dawnym Leningradem datuje się jeszcze dawniejszych czasów. Umowa o „bratniej współpracy” została podpisana jeszcze w latach 60 XX wieku.

Miasta partnerskie Gdańska:

Ts

Ostatnia edycja: 26 lutego, 2022 o 21:01