Reklama

Koniec śledztwa w sprawie sprzedaży kamienicy przy al. Grunwaldzkiej 597

Sprawa sprzedaży kamienicy z lokatorami położonej przy al. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie będzie miała ciąg dalszy przed sądem. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Halinie P., byłej zastępczyni dyrektora Wydziału Skarbu i zarazem Kierowniczce Referatu Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta Gdańska.

Obok starej kamienicy budowany jest nowy budynek
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Sprawa sprzedaży kamienicy z lokatorami położonej przy al. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie będzie miała ciąg dalszy przed sądem. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko Halinie P., byłej zastępczyni dyrektora Wydziału Skarbu i zarazem Kierowniczce Referatu Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta Gdańska.

Akt oskarżenia został  skierowany  do Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe.

 – Akt oskarżenia jest efektem dwóch postępowań, to jest postępowania dotyczącego  budynku usytuowanego w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 597   oraz  postępowania dotyczącego  zaniechania dochodzenia  w terminie należnej Gminie Miasta Gdańsk renty planistycznej – wyjaśnia Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – W ich  toku  kobiecie, która pełniła funkcję zastępcy dyrektora Wydziału Skarbu, Kierownikowi Referatu Obrotu  Nieruchomościami Urzędu Miasta Gdańska zostały przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw z art. 231 § 1 k.k. oraz z art. 231 § 3 k.k.

W toku pierwszego postępowania ustalono, że posadowiony na nieruchomości znajdującej się w użytkowaniu wieczystym Robotniczej Spółdzielni  Mieszkaniowej Budowlani budynek stanowił  własność  Gminy Miasta Gdańsk  i znajdował się w jej  posiadaniu. Oskarżona posiadając wiedzę, że  Spółdzielnia 15 października 2015 roku sprzedała go,  nie podjęła działań  mających na  celu ochronę  gminnych zasobów  mieszkaniowych. Nadto, w lutym 2016 roku  udzieliła odpowiedzi Wydziałowi Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska, w której wbrew wcześniejszemu, wielokrotnie prezentowanemu  przez siebie stanowisku, poinformowała, że budynek ten stanowi własność spółdzielni. Skutkowało to wydaniem  25 marca 2016 roku   nieruchomości nabywcy. Gmina poniosła szkodę poprzez zmniejszenie zasobów mieszkaniowych – informuje Grażyna Wawryniuk

Spółdfzielnia 15 października 2015 roku sprzedała nieruchomość za ok. 400 tys. złotych. Jak się później okazało, nabywca bardzo szybko odsprzedał budynek innej spółce za 2,2 mln, złotych, a lokatorzy otrzymali nakaz wyprowadzki. Mieszkania zastępcze zaoferowało im miasto, którego strata liczona jest na ok. 300 tys. złotych.

„Działała na szkodę interesu publicznego oraz Gminy”

– W toku drugiego postępowania  ustalono, że w marcu 2007 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta Gdańska przyjmująca  miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Pasa Nadmorskiego rejonu ulic Czarny Dwór, Hallera w Gdańsku. W uchwale tej przyjęto 30%  jednorazową opłatę planistyczną z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Teren objęty planem był w użytkowaniu wieczystym  firmy Invest Komfort S.A., która w 2009 roku zbyła go.  W związku ze zbyciem nieruchomości Gminie przysługiwała określona w uchwale opłata. Oskarżona nieumyślnie naruszyła swoje obowiązki poprzez zaniechanie w okresie od września 2009 roku do 12 marca 2012 roku  skutecznego wszczęcia w terminie do 5 lat postępowania administracyjnego. Doprowadziła w ten sposób do przedawnienia możliwości ustalenia wysokości należności od firmy Invest Komfort S.A., czym wyrządziła istotną szkodę Gminie Miasta Gdańsk. Nadto wiedząc, że postępowanie w sprawie  opłaty  zostało zakończone decyzją o umorzeniu z powodu przedawnienia roszczenia  Gminy, w okresie od czerwca do listopada 2013 roku wykonywała czynności oraz polecała wykonywać czynności mające na celu ustalenie wysokości należności z tytułu opłaty planistycznej. Następnie 12 listopada 2013 roku wydała decyzję administracyjną w przedmiocie umorzenia postępowania z uwagi na brak wzrostu wartości nieruchomości. W ten sposób podejrzana działała na szkodę interesu publicznego oraz Gminy – wyjaśnia Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wobec oskarżonej zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 000 złotych, zawieszenia w czynnościach Zastępcy Dyrektora/Kierownika Referatu Obrotu  Nieruchomościami  Urzędu Miasta  Gdańska oraz w  czynnościach służbowych jako pracownika i urzędnika samorządowego.

Przestępstwo z art. 231 § 1 k.k. zagrożone  jest  karą pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast przestępstwo  z art. 231 § 3 k.k.,  to jest  nieumyślne naruszenie  obowiązków przez funkcjonariusza publicznego,   zagrożone jest karą  grzywny, karą  ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności  do lat 2.

Pw/POG

Ostatnia edycja: 5 stycznia, 2019 o 19:23