Reklama

Kosić czy nie kosić? Miasto przeanalizuje lokalizacje na przyszły rok [VIDEO]

„Nie kosimy z powodu suszy”. Akcja, która podzieliła mieszkańców ma być kontynuowana w przyszłym roku. Jednak urzędnicy mają lepiej przeanalizować, gdzie trzeba kosić często trawę a gdzie można rzadziej.

Trawa pomiędzy chodnikiem a jezdnią przy ul. Wita Stwosza - początek lipca 2020 | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

„Nie kosimy z powodu suszy”. Akcja, która podzieliła mieszkańców ma być kontynuowana w przyszłym roku. Jednak urzędnicy mają lepiej przeanalizować, gdzie trzeba kosić często trawę a gdzie można rzadziej.

Miały być miejskie łąki deszczowe a były hektary chwastowisk –  często w środku miasta. Tak w opinii wielu naszych czytelników wyglądał skutek ogłoszonej wiosną akcji „Nie kosimy z powodu suszy”. Sprawiedliwie trzeba dodać, że pojawiały się również głosy zachwytu nad pomysłem urzędników.

Oficjalnie te działania miały retencjonować deszczówkę w czasach suszy. Tajemnicą poliszynela było jednak szukanie przez miasto oszczędności w dobie spadku przychodów spowodowanych pandemią koronawirusa. Dziś podsumowano działania miejskie „Nie kosimy z powodu suszy.

Przypomnijmy, od maja akcja objęła gdańskie parki, skwery, zieleńce, którymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy zbiornikach retencyjnych, którymi zarządzają Gdańskie Wody, a także na terenach mieszkalnych należących do Gdańskich Nieruchomości.

Szacując ilość terenów, które objęła akcja związana z ograniczeniem koszenia szacujemy, że przybył nam w Gdańsku dodatkowy zbiornik retencyjny wielkości zbiornika Jasień czy Srebrniki –  mówił Ryszard Gajewski, prezez Gdańskich Wód. – Mamy dodatkowe 50 000 m3 wody zretencjonowanych w mieście, właśnie w wyniku tej akcji przy jednorazowym opadzie. Ta akcja i to ograniczenie ma wpływ na zatrzymywanie intensywnych opadów i również zatrzymuje wodę na czas suszy.

Miasto chce kontynuować akcję w roku przyszłym. –  Jesteśmy zadowoleni z efektów tych działań.  Uważany, że gdyby jeszcze raz podejmować taką decyzję –  nie zmienilibyśmy tej decyzji. Podjęlibyśmy jeszcze raz tę decyzję, bo uważamy, że efekt jest bardzo istotny – mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. – Oczywiście jak wielu sytuacjach zebraliśmy pewne doświadczenie, które przynoszą nam rekomendacje na przyszły rok.

Przygotują się znacznie lepiej

Docierało do nas bardzo wiele głosów mieszkańców –  i to skrajnych głosów. Z jednej strony wspierających to nowe podejście polegające na nie koszeniu, podejście proekologiczne.  Ale z drugiej strony spora część mieszkańców narzekała na to, że ta trawa rozrosła się nadmiernie – mówił Michał Szymański, wicedyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Przede wszystkim wskazywano na problemy z zarastaniem ciągów komunikacyjnych ale także w niektórych miejscach z zasłanianiem widoczności przy skrzyżowaniach.

– Po tym sezonie, który był dla nas pewnym novum, pewną rewolucją –  musimy wyciągnąć wnioski na kolejny rok. Mając okres zimowy przed sobą jesteśmy w stanie przygotować się znacznie lepiej do przyszłego sezonu pod kątem właściwego zarządzania tymi terenami zielonymi którymi się opiekujemy.  Do sezonu letniego precyzyjnie wyznaczymy tereny które polegały będą koszeniu w sposób regularny i tym i te tereny które będą koszone znacznie rzadziej to jest raz dwa razy w sezonie – mówił dyr. Szymański.

pw

{Facebook}https://www.facebook.com/100000512354315/videos/3935547173138989/?extid=1spQSrhljEiggvC9{/Facebook}

Ostatnia edycja: 22 września, 2020 o 21:11