Reklama

Na wiosnę planowany jest remont wieży na Pachołku

Wieża na wzgórzu Pachołek ma zostać wyremontowana. Ogłoszono przetarg na pomalowanie wieży oraz naprawę zużytych elementów platformy widokowej, schodów i fundamentów wieży. W ostatnim czasie dokonano podcięcia drzew wokół wieży, aby odsłonić zarośnięty widok na Oliwę i Katedrę Oliwską.

Ulica Czyżewskiego z lotu ptaka | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Ostatni remont wieża na wzgórzu Pachołek w Oliwie przechodziła kilkanaście lat temu. W tamtym czasie dokonano m.in. wymiany drewnianych desek platformy widokowej na stalowe blachy. Upływ czasu i korozja są jednak nieubłagane.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił przetarg na zabezpieczenie antykorozyjne wieży widokowej Pachołek. Oferty można składać do 28 lutego.

– Jeśli uda się wyłonić wykonawcę, a warunki pogodowe pozwolą prace powinny rozpocząć się w kwietniu. W ich trakcie wieża będzie wyłączona z użytkowania – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ. – Wykonawca na przeprowadzenie całości prac będzie miał zgodnie z umową 6 miesięcy od dnia jej podpisania. Nie oznacza to jednak, że wieża będzie zamknięta przez pół roku – uspokaja Magdalena Kiljan.

W trakcie prac wykonane ma zostać nowe zabezpieczenie antykorozyjne całego obiektu. Konstrukcja wieży zostanie w całości oczyszczona, pozbawiona ognisk korozji, a następnie pokryta warstwami farb systemowych, co ochroni ją przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Pacholek korozja dokumentacja przetargowa

Fragment dokumentacji przetargowej

– Przy okazji zabezpieczania wieży przed korozją przeprowadzimy naprawę wyeksploatowanych elementów. W zakres prac wchodzą wymiana elementów pomostu widokowego, naprawa mocowania stopni schodów oraz naprawa fundamentów słupów wieży – tłumaczy przedstawicielka GZDiZ. – Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na wieżę podniesiemy balustradę o 15 cm do wysokości 1,30 m. Wymieniona zostanie również zniszczona przez wandali tablica informacyjna z regulaminem korzystania z wieży.

Wracaja dawne widoki

Na przełomie miesiąca w drzewostanie otaczającym oliwską wieżę widokową prowadzone były prace porządkowe i fitosanitarne. Gdy pojawiały się sprzyjające warunki pogodowe, alpiniści wykonywali cięcia w koronach klonów, grabów, lip, dębów oraz buków. Usuwano również posusz i drobne gałęzie, które przysłaniają malowniczy widok na miasto i Zatokę Gdańską. Prace te prowadzono na wniosek Rady Oliwy, do której zwracali się mieszkańcy z uwagami o „zarośnięciu” tradycyjnego widoku na dzielnicę i Katedrę Oliwską.

Karlsberg

Wieża z platformą widokową na Pachołku to stalowa konstrukcja zbudowana w 1975 roku. Wysoka na 15 metrów wieża o kratowej konstrukcji z tarasem widokowym na szczycie daje możliwość podziwiania panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej.

Powstała ona w miejsce poprzedniej wieży – murowanej pochodzącej z 1882 roku. Pierwotna wieża przetrwała do 23 marca 1945 roku, kiedy została wysadzona przez wycofujące się z Gdańska wojska niemieckie.

Pw

Ostatnia edycja: 20 lutego, 2023 o 15:57