Reklama

Opactwo cysterskie na nowym muralu w Oliwie

W Oliwie przy pętli tramwajowej powstaje nowy mural. Projekt nawiązuje do bogatej historii Oliwy i przedstawia opactwo cysterskie. Jego autorem jest uznany trójmiejski muralista Marcin Budziński. Mecenasem projektu jest trójmiejski deweloper Moderna Holding, który budował w Oliwie i tu wznosi swoją przyszłą siedzibę.

Mural w Oliwie przy ul. Rybińskiego 6 | fot. Marcin Budziński
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W Oliwie przy pętli tramwajowej powstaje nowy mural. Projekt nawiązuje do bogatej historii Oliwy i przedstawia opactwo cysterskie. Jego autorem jest uznany trójmiejski muralista Marcin Budziński. Mecenasem projektu jest trójmiejski deweloper Moderna Holding, który budował w Oliwie i tu wznosi swoją przyszłą siedzibę.

Malowidło powstaje na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 6 i będzie widoczne od strony pętli tramwajowej.

– Tworząc ptrojekt muralu korzystaliśmy z historycznych rycin przedstawiających Starą Oliwę. Jedną z nich postanowiliśmy przenieść na mural tworząc swoistą pocztówkę tej dzielnicy – opowiada autor projektu Marcin Budziński.

Mural to efekt zespołowej pracy ekipy Wakeuptime w składzie: Tomasz Szabłowski, Tomasz Ptak i Jan Kołodziej, w której Marcin jest dyrektorem kreatywnym. – Do projektu zużyliśmy ok. 50 litrów farby. Będzie to jeden z tych murali, które będą stanowić ozdobę miasta. Ten koncept wpisuje się w nasze założenia i podkreśla historyczne walory Oliwy również przez swoją lokalizację – dodaje Marcin Budziński.

Mural powstaje naprzeciwko budynku Oliwa 505, w którym dziś znajduje się m.in. hotel Hampton by Hilton. Tuż obok Moderna realizuje kolejną inwestycję – kamienicę biurową Oliwa 501. To z tego miejsca można szybko dotrzeć zarówno do biznesowej części Gdańska – Oliwy, jak i ważnych historycznie miejsc, jak Park Oliwski i Katedra.

Jak narodził się pomysł na realizację przedsięwzięcia? – Dzięki realizacji dwóch inwestycji Oliwskiego Parku i Oliwy 505 poczuliśmy wyjątkową więź z Oliwą. Aktualnie budujemy kolejną kamienicę biurową, do której postanowiliśmy przenieść naszą siedzibę. W planach mamy także kolejne przedsięwzięcia. Chcieliśmy więc z jednej strony przywitać się z Oliwą, a z drugiej zrobić coś dla tego miejsca, by podkreślić jego wartość historyczną – tłumaczy Szymon Nadolny z działu marketingu Moderna Holding. – Mural ukazujący opactwo wydał się dobrym pomysłem, by przypomnieć fragment bogatej historii Starej Oliwy i pokazać go zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym miasto turystom. Osobą, której powierzyliśmy to zadanie był w naturalny sposób Marcin, ponieważ  wcześniej zrealizowaliśmy wspólnie podobne projekty m.in. na terenie inwestycji Oliwski Park czy modernistyczną koncepcję w Banku Polskim 1929 w Gdyni. Jego prace regularnie zdobywają uznanie zarówno wśród konkursowych jury, jak i internautów, którzy wielokrotnie wyróżniali jego prace – mówi Nadolny.

zfjęcie: wakeuptime.pl

Marcin Budziński jest absolwentem gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową. Jego murale zdobią także inne miasta, m.in. Wrocław i Łódź. Jedną z jego prac znamy z ul. Piastowskiej 90, gdzie na bocznej ścianie falowca namalowany jest lew z hasłem „Nigdy więcej wojny”.

Pp/mat. Moderna