Reklama

Otwarcie Biblioteki Oliwskiej w „nowej normalności”

Po ponad dwóch miesiącach zamknięcia z powodu koronawirusa, od poniedziałku 18 maja czynna będzie Biblioteka Oliwska. Warto poznać nowe zasady dotyczące przebywania w przestrzeni biblioteki, godzin otwarcia, jak i korzystania ze zbiorów i usług.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po ponad dwóch miesiącach zamknięcia z powodu koronawirusa, od poniedziałku 18 maja czynna będzie Biblioteka Oliwska. Warto poznać nowe zasady dotyczące przebywania w przestrzeni biblioteki, godzin otwarcia, jak i korzystania ze zbiorów i usług.

Bibliotekę Oliwską zamknięto 11 marca w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na mocy rządowych rozporządzeń odstępuje się od dotychczasowych obostrzeń. Do 20 maja mają zostać otwarte wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Filia przy Opata Rybińskiego 9 w Oliwie będzie czynna od 18 maja. W filiach zamontowano ekrany ochronne, pojawiły się taśmy wyznaczające bezpieczne odległości od lady.

Obowiązują nowe zasady przebywania w bibliotece i wypożyczania:

1. Wszystkie osoby przebywające w Bibliotece muszą mieć usta i nos zakryte maseczką.

2. Przed wejściem do Biblioteki należy zdezynfekować ręce i własne rękawiczki płynem dezynfekującym.

3. Po wejściu do Biblioteki, przy zwrocie i po wyborze lektury należy stanąć przed ladą w wyznaczonym taśmą miejscu.

4. Wybrane wcześniej w katalogu online książki lub wskazane na miejscu w bibliotece będą podawane przez bibliotekarza. Nie ma możliwości samodzielnego dostępu do półek. Książki zarezerwowane poprzez katalog on-line będzie można odebrać z biblioteki po 4 dniach od otrzymaniu komunikatu, że zamówiona pozycja jest gotowa do odbioru. W tym czasie zostanie ona poddana kwarantannie.

5. Do odwołania nie będzie możliwości w bibliotecznych placówkach: skorzystania z usługi ksero, skanowania i wydruków komputerowych, dostępu do internetu, korzystania ze zbiorów na miejscu (czytelnie oraz stanowiska z prasą codzienną nie będą dostępne), skorzystania z toalety (za wyjątkiem: Biblioteki Kokoszki , Biblioteki Lawendowej oraz Biblioteki Oliwskiej), przyjmowania darów od czytelników, korzystania z przestrzeni rekreacyjnych i przebywania w bibliotece dłużej, niż czas niezbędny do zwrotu i wypożyczenia książki, nabycia kawy.

6. Tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, kwartalniki można wypożyczać na zewnątrz.

7. Książki z magazynu Czytelni Biblioteki Głównej i Filii Naukowej, wydane po 1945 roku można wypożyczać na zewnątrz (za wyjątkiem czasopism archiwizowanych).

8. Wszystkie zbiory (książki czarnodrukowe, czasopisma oprawne, czasopisma udostępniane na zewnątrz, audiobooki, filmy) po powrocie do biblioteki zostaną poddane 72 godzinnej kwarantannie (4 dnia po zwrocie zbiory trafiają na półkę).

9. Osoby przebywające na kwarantannie oraz czytelnicy, którzy w trosce o swoje zdrowie obawiają się przyjść do bibliotek proszeni są o niezwłoczne zgłoszenie potrzeby przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych zbiorów.

10. Do odwołania obowiązują nowe godziny udostępniania w większości filii. Szczegółowe informacje znajdują się na www.wbpg.org.pl.

11. Liczba czytelników jednocześnie obecnych w bibliotece powinna odpowiadać liczbie stanowisk obsługi (jeden czytelnik na jedno stanowisko). Kierownik biblioteki może podjąć decyzję o zaproszeniu do wnętrza biblioteki czytelników, oczekujących na zewnątrz. Liczba osób będzie odpowiadać przelicznikowi 15 m2 dostępnej dla odwiedzających przestrzeni na jednego czytelnika. Informacje o liczbie osób będzie można znaleźć przy wejściu do biblioteki oraz na stronie internetowej.

plakat zmiany

pw