Reklama

Zakrywanie nosa i ust stało się obowiązkowe – kto nie musi tego robić?

Od czwartku, 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe. Aby propagować ich noszenie usta zakryły również gdańskie pomniki i i symbolicznie – tramwaje. Jest sporo wykluczeń z obowiązku zakrywania nosa i ust. Mówi o tym rozporządzenia Rady Ministrów.

Pomnik Guntera Grassa i Oskara Matzeratha w Dolnym Wrzeszczu | fot. Urząd Miejski w Gdańsku
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Od czwartku, 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe. Aby propagować ich noszenie usta zakryły również gdańskie pomniki i i symbolicznie – tramwaje. Jest sporo wykluczeń z obowiązku zakrywania nosa i ust. Mówi o tym rozporządzenia Rady Ministrów.

Wprowadzenie od dziś obowiązku zakrywania nosa i ust zapowiedziano 9 kwietnia. Jeszcze wczoraj modyfikowano rozporządzenie rządu w tej sprawie z 10 kwietnia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 15 kwietnia 2020 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

(…)

5) § 18 otrzymuje brzmienie:

„§ 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).

2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;

2) dziecka do ukończenia 4. roku życia;

3) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;

7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

3. Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

4. Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:

1) organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;

2) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.”.

  • § 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

dsc 8331

„Zamaskowany” tramwaj przy ul. Pomorskiej w Jelitkowie  – fot. Urząd Miejski w Gdańsku

Noszenie maseczek promują tramwaje i pomniki

„6” kursująca na na trasie Jelitkowo – Łostowice Świętokrzyska ubrana jest w maseczkę uszytą z inicjatywy miasta przez z artystę Bartosza Zimniaka we współpracy z Fundacją Nielada Historia, Spółdzielnią Socjalną Zeroban oraz Fundacją Mewka. Maseczki na tramwaje zostały uszyte w duchu zero waste z używanych banerów reklamowych, po to aby zwrócić uwagę, że mimo walki z koronawirusem powinniśmy pamiętać także o kryzysie klimatycznym, który nadal pozostaje globalnym problemem każdego z nas.

 

Maseczki pojawiły się również na wielu gdańskich pomnikach. Uszyła je nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku, pani Anna Krause, która wspólnie z nauczycielami i rodzicami już od kilku tygodni szyje maseczki dla mieszkańców.

Pr

Ostatnia edycja: 16 kwietnia, 2020 o 14:08